13 maja 2016 roku w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się pierwsza, inauguracyjna debata środowiskowa w ramach projektu "Wdrażanie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych - wspólna sprawa". Debata była przeznaczona dla reprezentantów środowiska osób z niepełnosprawnością ruchową.
Debata miała za zadanie identyfikację barier we wdrażaniu Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, w szczególności w środowisku osób niepełnosprawnych ruchowo. Jako ekspert zagraniczny wystąpiła Pani Kapka Panaytowa - bułgarska aktywistka i założycielka ruchu na rzecz niezależnego życia osób niepełnosprawnych - Centre for Independent Living Sofia.
Przedstawiciele organizacji z województwa lubelskiego i podkarpackiego wspólne debatowali na temat ich sytuacji, stanu realizacji swoich praw oraz zaspokojenia potrzeb i oczekiwań. Głównym celem debaty było poznanie opinii środowiska osób z niepełnosprawnością ruchową w sprawie wdrażania KPON oraz ich sugestii odnoszących się do kierunków działań podejmowanych w celu zapewnienia im pełnego i równego korzystania z praw człowieka oraz podstawowych wolności na równi ze wszystkimi obywatelami.
Przebieg tego wydarzenia dla nas jako organizatorów miał szczególne znaczenie. To była pierwsza z wielu debat środowiskowych, realizowanych przez nas w ramach projektu "Wdrażanie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych - wspólna sprawa". Bardzo zależało nam, by wszystko wypadło jak najlepiej oraz aby stworzyć dla naszych doradców programowych, jak najbardziej komfortowe warunki do wyrażenia swoich opinii.
I wszystko wskazuje na to, że dopięliśmy swego! Musimy przyznać: byliśmy zachwyceni aktywnością uczestników debaty! Usłyszeliśmy wiele cennych uwag, w zakresie tematyki dostępności osób niepełnosprawnością ruchową do służby zdrowia, rynku pracy oraz do aktywności w sferze społeczno- politycznej (empowerment).
Nie zabrakło także inspirujących jednostkowych historii o wymiarze uniwersalnym, takich jak historia syna jednej z uczestniczek, poruszającego się od urodzenia na wózku oraz o jego dążeniu do uprawiania sportu w swojej szkole razem ze swoimi pełnosprawnymi kolegami. Brzmi jak podstawa godna naśladowania w sferze upominania się o swoje prawa w świetle konwencji oraz idei dostępu w duchu równych szans.
Sprawozdanie z debaty środowiskowej 2016-05-13 Lublin niepełnosprawność ruchowa.pdf
Autorzy: Paweł Limek i Łukasz Lewicki
Fotografie: Kamil Artur Kuliński